Holowanie pojazdu

Holowanie pojazdu jest znacznie trudniejsze niż mogłoby się wydawać komuś, kto nigdy tego nie robił. Łatwo popełnić błąd, a jego konsekwencje mogą skutkować poważnymi sankcjami. Czym jest holowanie auta i jak je prawidłowo przeprowadzić? Na te pytania spróbujemy pokrótce odpowiedzieć poniżej.

O holowaniu mówimy w sytuacji gdy jeden pojazd silnikowy ciągnie za pomocą specjalnej linki (bądź innego połączenia) inny pojazd silnikowy, niezdolny do samodzielnego poruszania się.

Do holowania może zostać wykorzystana lina holownicza, łańcuch oraz każde inne połączenie gwarantujące bezpieczeństwo obu pojazdów na drodze. Wyróżniamy połączenia sztywne (nie więcej niż 3 metry odległości) oraz giętkie (od 4 do 6 metrów).

Prędkość podczas holowania auta nie może przekraczać 30 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym i 60 kilometrów na godzinę poza nim. W pojeździe holującym należy włączyć światła mijania, zaś w holowanym – światła pozycyjne. Dodatkowo, pojazd holowany należy oznaczyć trójkątem ostrzegawczym (z tyłu po lewej stronie).

Sprawne hamulce, zachowywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów oraz dobra znajomość zasad ruchu ulicznego pozwolą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.


Masz pytania? napisz do nas